Tisztelt Leendő Ügyfeleink!
Közel 10 milliárd forintos támogatási kerettel indítja útjára a kormány az Otthon Melege Program részeként azt a társasházi energiahatékonysági pályázatot, amelynél a támogatások mértéke lakásonként 300-650 ezer forint lehet és a beruházások összértékének 50 %-át finanszírozzák.
Úgy gondoljuk, ez az Önök társasháza számára is kihagyhatatlan lehetőséget jelent, hiszen éves szinten akár többszázer forintnyi megtakarítást is elérhetnek a korszerű és magas minőségű felújítás hatásaként. Amennyiben cégünket, az Inviair Kft.-t választják kivitelezőnek, a kellő alaposságú munkálatokat követően a lakások komfortérzete jelentősen javul, megszűnik a hideget sugárzó falak és az ablakon, ajtókon kiszökő meleg problémája, a havi rezsiszámlák összege pedig jócskán lecsökkenhet.
A régi, korszerűtlen nyílászárók, rosszul szigetelt homlokzatok, tetők miatt bizony komoly összegek repülnek ki naponta az ablakon, amelyet minden család szeretne elkerülni. Profi szakembergárdánk munkája során, a megfelelő anyagok felhasználásával, modern hőszigetelési eljárások alkalmazásával kiküszöböljük az épületeknél a hideg pontok létrejöttét és a sok panaszt okozó penész kialakulását. A megfelelő szigetelés nemcsak ősszel és télen fontos, hanem a nagy nyári melegben is, ilyenkor a kánikula kellemetlen hatásitól védi az otthonokat.
Talán azt gondolhatják, egy ilyen felújítás rövid távon nem igazán kifizetődő. Nos, ezek a magas precizitással elvégzett beruházások még a régebbi épületek esetében is viszonylag hamar megtérülnek, ráadásul a lakások későbbi értékesítésénél fontos szempont lehet, hogy több kategóriát javul azok energetikai besorolása. Ne feledjék, 2012 január 1. óta minden ingatlan adás-vétele során kötelező az energetikai tanúsítvány beszerzése! Azt is fontos szem előtt tartani lakóközösségüknek, hogy egy korszerűsített lakás akár 15-20 %-os felárral is eladható! E tények ismeretében úgy gondoljuk, nem kérdés, hogy egy hőszigetelési rekonstrukció minden tekintetben kifizetődő.
Lényeges tisztában lenniük azzal is, hogy egy társasház teljes körű energetikai korszerűsítése rendkívül összetett feladat. Több szakember illetve cég munkáját kell igénybe venni ehhez a komplex folyamathoz, ami rendkívül időigényes, sok szervezést igénylő feladat, nem beszélve arról, hogy mindenki számára fontos a megbízható és munkájára igényes, kellő szakértelemmel és odafigyeléssel dolgozó kivitelező kiválasztása.
Cégünk, az Inviair Kft. leveszi az Önök válláról a terhet, a pályázatírástól a kivitelezésig mindenben kézséggel állunk megrendelőink rendelkezésére. Lakóközösségük igényeinek kielégítése és a tökéletes megvalósítás elsőrendű fontosságú számunkra. Rendelkezésre álló, magasan képzett szakértői kollégáink pedig garanciái ennek az önmagunk felé is fennálló elvárásnak. Rövid határidőkkel, versenyképes árakkal, stabil, tapasztalt szakembergárdával és minőségi kivitelezéssel várjuk kedves megrendelőinket.
“Otthon Melege Program”
“Társasházak energiamegtakarítást eredményező korszerűsítésének, felújításának támogatása” alprogram
Pályázat kódszáma: ZFR-TH/15
1. Rendelkezésre álló keretösszeg
Várható keretösszeg bruttó 10 000 000 000 forint.
A forrás elosztása régiónként történik, Támogató fenntartja a jogot – szükség esetén – a régiók közötti forrás átcsoportosítására.
2. Pályázó szervezetek köre
A pályázati konstrukció keretében a 22/2014. (III.13.) KIM rendelet a statisztikai számjel elemeiről és nómenklatúráiról alapján az alábbi szervezetek pályázhatnak:
692 Gazdálkodási formakóddal rendelkező szervezetek – Társasházak
593 Gazdálkodási formakóddal rendelkező szervezetek – Lakásszövetkezetek
A pályázatokon való részvétel, és a Támogatási Szerződés megkötésének feltétele az összes tulajdoni hányadnak több mint 51%-ával rendelkező tulajdonostársak támogatása.
3. Pályázattal érintett épületek köre
A pályázat keretén belül kizárólag több mint 4, de maximum 60 lakással rendelkező, 1946. után épült, de 2006. december 31. napjáig kiadott építési engedély alapján épült távfűtéssel, házközponti fűtéssel illetve lakásonként egyedi fűtéssel rendelkező lakóépületek tulajdonosi közösségei igényelhetnek támogatást.
A pályázaton csak olyan épület vagy dilatációval határolt épületrész vehet részt, amelyben az épület vagy dilatációval határolt épületrész hőszabályozása és mérése már megoldott, vagy a pályázat keretén belül megoldásra kerül.
Amennyiben egyazon épületben lévő, külön-külön dilatációval határolt, de egymással nem érintkező szekciókból álló két, vagy több épületrész kíván támogatásra pályázni, ez esetben annyi pályázat benyújtása szükséges, ahány egymással nem érintkező épületszekció kíván pályázni. Az egy helyrajzi számon nyilvántartott, több különböző épületből álló tulajdon esetében egy pályázat tárgya csak egy épület vagy dilatációval határos épületrész lehet, tehát annyi pályázatot kell benyújtatni, ahány épület vagy dilatációval határos épületrész felújítását tervezik.
Amennyiben egy épület/épületrész a beruházást megelőzően nem éri el a C minősítési osztályt, a beruházás befejezésével legalább a C minősítési osztályba sorolhatóvá kell válnia. Amennyiben egy épület/épületrész a beruházást megelőzően eléri a C minősítési osztályt, a beruházás megvalósításával legalább két minősítési osztállyal javulnia kell a besorolásának, illetve a fejlesztésnek kötelezően megújuló energia alkalmazásával kell megvalósulnia.
Egy épület/épületrész fejlesztése esetén kötelező statikai nyilatkozattal igazolni, hogy az épületnek/épületrésznek nincs állékonysági problémája fejlesztés előtti állapotban, illetve fejlesztés hatására sem lesz.
4. Támogatás mértéke:
Az állami támogatás a miniszteri döntéssel kerül meghatározásra, mely összeg a kifizethető támogatási összeg felső határa. A támogatás formája vissza nem térítendő, az elszámolás elfogadását követő finanszírozású támogatás, amely pályázatonként egy társasházra igényelhető.
Az állami támogatás aránya:
Az energetikai tanúsítvánnyal igazolt minden megtakarított CO2 kg/év-re:
Fentieken túlmenően az egyedi fűtéssel rendelkező lakóépületek lakásonkénti kondenzációs gázkazáncseréjéhez további 150 000 forint támogatás adható lakásonként. DE a pályázattal elnyerhető támogatás nem haladhatja meg az elszámolható költségek (támogatható munkák) maximum 50%-át.
5. Támogatható tevékenységek köre
A pályázatban energiamegtakarítást eredményező, komplex felújítást célzó beruházások támogathatóak, tekintettel arra, hogy a legnagyobb energiamegtakarítás a komplex felújítással érhető el. A komplex felújítás biztosítja, hogy a vállalt beruházás mind az energiamegtakarításban, mind pedig a lakók rezsicsökkentésében megtérüljön.
I. Szakértői, tervezői, eljárási, lebonyolítási költségek
II. Felújítási költségelemek
Csak abban az esetben lehet pályázatot benyújtani, ha a fejlesztéssel érintett épület/épületrész fűtési rendszerének helyiségenkénti szabályozása és mérése megoldott, vagy megvalósítása a fejlesztés tárgyát képezi.
A támogatott munkaelemek teljes körű elvégzése kötelező, a támogatott beruházással egységesen felújított épületszerkezeteknek kell létrejönniük, úgy mint:
Az épületburkot érintő beavatkozások esetén be kell tartani a belügyminiszter 20/2014. (III. 7.) BM rendeletében meghatározott – az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet módosításáról – 2015. január 1-től hatályos Költségoptimalizált követelményszint, a határoló – és nyílászáró szerkezetek hőátbocsátás tényezőire vonatkozó követelményeket.
a) Homlokzati nyílászárók energiamegtakarítást eredményező cseréje (nyílászárók felújítása nem támogatható)
1. Lakások külső oldali nyílászáróinak energiamegtakarítást eredményező cseréje
2. A lépcsőházak és az egyéb közös fűtött helyiségek (pl. közös tárolók stb.) külső nyílászáróinak energiatakarékos felújítása vagy cseréje 100%-ban, a lépcsőházak hő- és füstelvezetésének korszerűsítésével együtt.
3. Az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítésével, melyet az adott homlokzati oldalon, egységes módon fel kell szerelni. Támogatható minden olyan beavatkozás, mely az épület nyári szoláris terhelését megfelelő mértékben csökkenti anélkül, hogy a téli sugárzási nyereség csökkenne (gépi hűtés, légkondicionáló berendezés beüzemelése nem támogatható).
b) Homlokzatok és záró födémek hőszigetelése
1. Az épület valamennyi homlokzatának teljes hőszigetelése. Részleges homlokzati hőszigetelés csak abban az esetben támogatható, ha a projekt keretében hőszigeteléssel nem érintett részeket már korábban hőszigetelték, és megfelelnek a pályázatban előírt követelményeknek.
2. Az utolsó fűtött lakószint feletti födém teljes felületének (felső síkjának) hő- és vízszigetelése, ha az épület lapos tetős szerkezetű. Magastető esetén az utolsó fűtött lakószint feletti zárófödém teljes felületének (felső síkjának) hőszigetelése
3. Beépített tetőtér esetén a beépítést határoló szerkezet hőszigetelése, amennyiben a határoló szerkezet nem felel meg a jelenleg hatályos TNM rendeletnek, valamint a belügyminiszter 20/2014. (III. 7.) BM rendeletében hozott módosításnak.
4. Az első fűtött lakószint alatti födém alsó síkjának hőszigetelése, amennyiben az első fűtött lakószint alatti födém fűtetlen helyiséggel (például pince, garázs stb.) vagy külső térrel (árkád) érintkezik. Árkád esetén a felület külső szigetelése a külső hőszigeteléssel együtt kötelezően megvalósítandó.
c) Épületgépészeti rendszerek korszerűsítése, energiamegtakarítást eredményező felújítása
1. Távfűtéssel illetve házközponti fűtéssel ellátott ingatlanok
Kizárólag a társasház vagy lakásszövetkezet tulajdonában lévő rendszerek (primer oldal), illetve ezen rendszerek részét képező magántulajdonban lévő berendezések (szekunder oldal) felújítása, cseréje támogatható.
1.1) Kötelezően elvégzendő korszerűsítések (amennyiben nem kialakított):
1.2) Nem kötelezően elvégzendő, de támogatható korszerűsítések:
Egyedi fűtéssel rendelkező lakások kialakítása, valamint távhőrendszerről való leváláshoz kapcsolódó gépészeti korszerűsítések nem támogathatóak!
2. Egyedi fűtéssel rendelkező ingatlanok
2.1 A pályázat keretében minden olyan magántulajdonban lévő fűtési / fűtési-és használati melegvíz rendszer hőtermelő berendezés cseréjével összefüggő tevékenység támogatható, melynek széndioxid-kibocsátás csökkentése számítható, illetve energia-megtakarítást eredményező hatása energetikai számítással és energetikai tanúsítással igazolható:
Magántulajdonban lévő fűtési / fűtési-és használati melegvíz rendszer hőtermelő berendezés cseréjével összefüggő fejlesztések csak és kizárólag a tulajdonos hozzájárulásával végezhetőek és támogathatóak!
2.2 A pályázat keretében minden olyan a társasház vagy lakásszövetkezet tulajdonában lévő rendszerek (primer oldal) felújítása, cseréje támogatható.
2.2.1) Kötelezően elvégzendő korszerűsítések (amennyiben nem kialakított):
2.2.2) Nem kötelezően elvégzendő, de támogatható korszerűsítések:
Távhő rendszerre való csatlakozás feltételeinek megteremtése illetve házközponti fűtés kialakításához kapcsolódó gépészeti korszerűsítések támogathatóak!
d) A megújuló energiafelhasználás kialakítása vagy növelése
1. Házközponti fűtéssel rendelkező épületek esetében támogatható megújuló energiát hasznosító rendszerek kiépítése, mint a meglévő fűtési és /vagy HMV rendszert kiegészítő alábbi elemek:
2. Távfűtéssel rendelkező épületek esetében támogatható megújuló energiát hasznosító rendszerek kiépítése, mint a meglévő HMV rendszert kiegészítő, illetve elektromos hálózathoz csatlakozó alábbi elemek:
3. Egyedi fűtéssel rendelkező ingatlanok esetében támogatható megújuló energiát hasznosító rendszerek kiépítése, mint a meglévő fűtési és /vagy HMV rendszert kiegészítő alábbi elemek:
A megújuló energiafelhasználás kialakítása és növelése esetén a primer energiaszolgáltatói vélemény benyújtása szükséges.
A komplex felújításnak C kategóriából induló épületek esetében kötelező, egyéb esetekben választható eleme a megújuló energiát hasznosító rendszerek kiépítése. Javasolt a megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról szóló 2009/28/EK irányelvben meghatározott feltételek és kötelező paraméterek figyelembevétele.
6. Elszámolható költségek köre
A beruházás költségvetésében csak az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: ÁFA törvény) 169-172. §-ban meghatározott feltételeket maradéktalanul kielégítő, részletes és tételes árajánlattal, illetve költségvetéssel megegyező tartalmú, számlákkal azonosított és igazolt, forintban meghatározott költségek számolhatók el.
A konstrukció keretében az épületbővítésekkel, -átalakításokkal, -átépítésekkel kapcsolatos beruházások nem támogatható tevékenységek. A fent felsoroltakon kívül, a pályázat értékelése során a Pályázatkezelő javaslatára, a beruházáshoz nem kapcsolódó költségek levonásra kerülhetnek.
7. Nem elszámolható költségek köre
Nem számolhatók el azok a költségek, amelyek a pályázati cél megvalósításával nincsenek közvetlen kapcsolatban, továbbá nem szolgálnak energiamegtakarítást:
A konstrukció keretében az épületbővítésekkel, -átalakításokkal, -átépítésekkel kapcsolatos beruházások nem támogatható tevékenységek. A fent felsoroltakon kívül, a pályázat értékelése során a Pályázatkezelő javaslatára, a beruházáshoz nem kapcsolódó költségek levonásra kerülhetnek.
8. Jogosultsági feltételek
A pályázat kizárását eredményezi, ha a pályázatot nem a támogatásra jogosult, vagy annak hivatalos képviselője nyújtotta be.
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy ugyanazon megvalósítási helyszínre vonatkozóan csak egy pályázat részesíthető támogatásban. Ugyanazon megvalósítási épületre/épületrészre vonatkozó pályázat benyújtása csak a korábban beadott pályázat visszavonása vagy kizárása esetén fogadható el.
Nem nyújtható támogatás:
Nem nyújthat be pályázatot az a pályázó, amely:
9. Pályázatok benyújtási módja, határideje és helye
A pályázat kizárólag magyar nyelven, elektronikus úton a pályázatbenyújtó rendszeren keresztül a szkennelt dokumentumok csatolásával kerül benyújtásra. Valamennyi beérkező pályázat iktatásra, regisztrálásra kerül és egyedi azonosító jelet kap.
Pályázatot benyújtani 2015. március 9. napjától a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig lehetséges.
A pályázókat pályázati díj nem terheli.
10. Pályázati dokumentumok
1. Pályázati adatlap, mely tartalmazza a pályázó adatait, továbbá melyben meghatározásra kerülnek a pályázat tárgyának adatai, a meglévő állapot energiatanúsítványa és a tervezett állapot elő-energiatanúsítványa alapján a tervezett kivitelezési munkák megnevezése, a CO2 megtakarítás figyelembevételével igényelhető állami támogatás értéke. A benyújtott adatlapon az áraknak magyar fizetőeszközben (forintban) kell szerepelniük.
2. Csatolmányok:
3. Nyilatkozat adatlap: a Pályázati Útmutató előírásainak való megfelelésről.
Pályázni csak az ingatlan-nyilvántartás szerint, a tulajdoni lapon az épület jogi jellegére tekintettel társasház, lakásszövetkezet megjelölésű ingatlan esetében lehet, melynek igazolására kizárólag az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény szerinti hatóság (földhivatal, okmányiroda, vagy közjegyző) által kiállított teljes, hiteles másolati példánya fogadható el.
A pályázatban a földhivatali adatok bontott megadása szükséges, külön feltüntetve a nem lakás céljára szolgáló albetéteket, a lakáscélú albetétek számát. Szövetkezeti lakóépületek esetében a földhivatali adatokat a pályázó fentiekre vonatkozó nyilatkozatával ki kell egészíteni.
A lakóközösségeknek a felújításra, korszerűsítésre vonatkozó döntését a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően kell meghozniuk, figyelembe véve a Pályázati Útmutató egyéb előírásait.
11. Pályázatok feldolgozása, Bírálat
Hiánypótlásra nincs lehetőség. A pályázatok feldolgozása során pályázatkezelő a beküldött dokumentumokkal kapcsolatban Tisztázó kérdés feltételére jogosult.
A pályázatok a benyújtás sorrendjében kerülnek feldolgozásra. A befogadott pályázatok az értékelői javaslatok alapján, benyújtási sorrendben kerülnek miniszteri előterjesztésre. Pályázó a támogatói döntéstől Kedvezményezettnek tekintendő.
A pályázatkezelés során kizárásra kerül az a pályázó, aki a pályázat szakmai, pénzügyi tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis adatot szolgáltatott a pályázat benyújtásakor, és ez hitelt érdemlően bebizonyosodik.
12. Támogatási Szerződés
A miniszteri döntés meghozatalától 120 naptári nap áll a Kedvezményezett rendelkezésére a Támogatási Szerződés megkötésére. A Támogatási Szerződés megkötéséhez szükséges dokumentumok, a Támogatási Szerződés, az elszámolási dokumentáció benyújtása papír alapon, postai úton történik.
A kiválasztott tervezőkkel, szakértőkkel, kivitelezőkkel a támogatott beruházáshoz kapcsolódóan a Támogató és a Kedvezményezett közötti Támogatási Szerződés megkötéséhez kötött feltételes szerződések aláírása javasolt.
13. Beruházás megvalósítása
A Kedvezményezettnek a támogatott beruházást a kétoldalúan aláírt Támogatási Szerződés átvételét követően 2 éven belül meg kell valósítania.
14. Az állami támogatás folyósítása
A pályázati konstrukció nem engedélyezi előleg felvételét.
Az állami támogatás az elszámolási dokumentáció elfogadását követő finanszírozással, a beruházás teljes megvalósulását követően kerül kifizetésre.
Támogató a helyszíni ellenőrzéssel győződik meg a beruházás megvalósításáról. A támogatott beruházások folyósításának feltétele a sikeres záró helyszíni ellenőrzés.
A kivitelezői számlák teljesítésének dátuma nem lehet korábbi a Támogatási Szerződés megkötésének dátumánál.
A vissza nem térítendő állami támogatás 2 részletben kerül folyósításra. A támogatás 95%-a egy összegben kerül folyósításra az elszámolás elfogadását követően, a fennmaradó 5% pedig letétbe kerül a társasháznál, melyhez a 3 éves monitoring időszakot követően, a Támogatási Szerződésben előrevetített energiamegtakarítások elérése esetén juthat hozzá a Kedvezményezett.
15. Beruházás fenntartása
A beruházásnak az üzembe helyezést (a megvalósítás befejezését) követően 10 évig fenn kell maradnia. Fenntartási időszak kezdete: a beruházás befejezése, a műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyv aláírásának, az üzembe helyezésnek a napja.
Források:
http://www.origo.hu/gazdasag/energia/20131022-jo-befektetes-az-energetikai-felujitas.html
http://www.hirado.hu/2015/01/07/tarsashazi-energiahatekonysagi-palyazat-indul/
http://www.napigazdasag.hu/cikk/13914/