A karbantartás fenntartja a kazán hatásfokátfeb 08
Használatuk során a kazánok égői, hőcserélői elszennyeződhetnek, egyes alkatrészeik elállítódhatnak, s ennek hatására a kazánok hatékonysága idővel lecsökken.
Ha a nyitott égésterű kazánok ajánlott karbantartásai elmaradnak, megnő a szénmonoxid keletkezésének veszélye. A nyitott égésterű kazán égőtere ugyanis közvetlen kapcsolatban áll a lakóhelyiség légterével, mivel az égéshez szükséges levegőt onnan nyeri. A beszívott helyiséglevegő port is tartalmaz, amely ráéghet a füstgáz hőcserélőjére, és ennek hatására fokozatosan eltömítheti azt. Így fokozatosan romlik az égőtér friss levegő ellátása, ami tökéletlen égéshez, és az ebből adódó szénmonoxid termelődéshez vezet.
A szénmonoxid mérgezés hatására bekövetkező halálesetek döntő része elkerülhető lenne a kazánok évenkénti ellenőrzésével és karbantartásával. Tapasztalataink szerint azonban mindössze a tulajdonosok egyötöde végezteti el a karbantartást a megkívánt éves rendszerességgel.
A kazán karbantartása elsősorban az égőtér és a hőcserélő tisztításából, a készülék újbóli beszabályozásából, valamint a tágulási tartály és biztonsági szelepek ellenőrzéséből áll. A karbantartási feladatokkal természetesen kizárólag hozzáértő, és a megfelelő jogosultságokkal rendelkező személyt szabad megbízni (legjobb, ha a kazánt gyártó cég márkaszervizével végeztetjük). Az ellenőrzést érdemes még nyáron, a fűtési időszak kezdete előtt elvégeztetni, ugyanis télen a karbantartást végző cégek általában túlterheltek, ezért téli meghibásodás esetén akár napokat is várni kell, míg a munkálatokat elvégzik.
A szükséges ellenőrzések és karbantartási munkálatok ára évi néhány ezer forint, ami nem nagy befektetés, ha figyelembe vesszük, hogy a karbantartás elmaradása esetén az épületben lakó emberek élete kerülhet veszélybe.
Forrás: nkek.hu